Bělští házenkáři hledají nové talenty

17.01.2013

Od raného dětství je naším společníkem, kamarádem a prostředníkem při nejrůznějších radovánkách a hrách míč. Mnohé ovládání míče zaujme natolik, že ho využívají po celý život. Hodit nebo chytit míč dokáže téměř každý člověk. Ale hodit ho přesně do určitého místa, přiměřenou silou a v pravý čas nebo umět jej chytit na místě či v pohybu (běhu, pádu, případně i ve výskoku) to již vyžaduje určitou zručnost a dovednost, která se dá nacvičit. Děti tuto dovednost mohou získat i v házené.

Házená patří do skupiny kolektivních míčových her. Současná házená patří mezi olympijské sporty, je rozšířená ve všech světadílech. Velmi oblíbená je především v Evropě a jihovýchodní Asii. Dlouholetou tradici má i v České republice. Mnohé své házenkářské vzory mohou naši žáci obdivovat každoročně v červnu na bělském koupališti při plážové házené.

Mezi oddíly, které dobře pečují o házenkářskou mládež, patří i TJ Sokol Bělá pod Bezdězem. Důkazem je skutečnost, že se ve čtvrtek 17. 01. 2013 v dopoledních hodinách uskutečnila v městské sportovní hale ukázková tréninková jednotka miniházené. Trénink absolvovali nejdříve žáci třetích ročníků a poté nastoupili jejich spolužáci ze čtvrtých tříd. Přípravu chlapců vedl František Šindelář, o trénink děvčat se starala Magdalena Foltýnová. V obou částech byla dětem zábavnou formou představena miniházená jako sport, který je možné hrát takřka kdekoliv. Děti byly seznámeny s pravidly miniházené 4+1 a v závěrečném zápase si mohly vyzkoušet své házenkářské dovednosti. Teprve budoucnost ukáže, zda se některým účastníkům tento sport zalíbil natolik, že budou pokračovat v jeho osvojování pravidelně v házenkářském oddíle.

Bělští házenkáři hledají nové talenty
Ing. Zdeněk Galetka