Mistrovství České republiky 2015 v Taekwon-Do I.T.F.

28.11.2015

Rekordní počet závodníků byl v sobotu 13. listopadu v 9 hodin ráno nastoupen k úvodnímu ceremoniálu v nymburské sportovní hale. 430 závodníků z 23 oddílů z celé České republiky přijelo poměřit své síly v pěti sportovních disciplínách Taekwon-Do. Sportovní centrum v Nymburce se pro minulý víkend stalo dějištěm vrcholné akce pořádané Českým svazem Taekwon-Do I.T.F.

Soutěž byla určena jak pro žákovské kategorie, tak pro juniory a seniory. Samozřejmě nesměla chybět i česká reprezentace vedená hlavním trenérem J. Mračkem, kterému bylo věnované i říjnové vydání Fighter magazínu. Vzhledem k tomu, že Taekwon-Do není jen účinná sebeobrana, ale jeho sportovní stránka klade velké nároky na fyzickou i psychickou přípravu, nebylo snadné pro hlavního trenéra mladoboleslavského oddílu Zdeňka Vavrušku vybrat ty, kteří jsou momentálně v nejlepší formě.

Přestože má mladoboleslavská škola Taekwon-Do sdružující oddíly v Luštěnicích a Bělé pod Bezdězem něco okolo devadesáti členů, kteří se věnují tradičnímu Taekwon-Do, těch, kdo se může díky svému talentu a fyzickým předpokladům věnovat jeho sportovní stránce, mnoho není.

Na šampionátu se očekával tuhý boj jak v sestavách, tak i ve sportovním boji, proto trenérský tým nominoval z dvacetičlenného širšího kádru deset borců s momentálně nejlepší formou. Poprvé v historii byly závody přenášeny webovými kamerami, takže bylo možné jednotlivé zápasy sledovat z pohodlí domova, buď na oficiálních stránkách www.taekwondo.cz, nebo na portálu Youtube. Již samozřejmostí se stává kamera sportovního kanálu Sport5, na kterém v nejbližších dnech budete moci zhlédnout záznam z obou dvou dnů turnaje.

A nyní k samotnému průběhu. V žákovských kategoriích technických sestav (tul) měli boleslavští hned několik želízek v ohni. Asi nejsložitější postup měl ale třináctiletý J. Musil v technických sestavách, neboť se musel ve vyřazovacích zápasech prokousávat širokým polem soupeřů. Zápasy probíhaly tradičně formou pavouků, takže každé zaváhání bylo potrestáno vyřazením. Honza ale prokázal velkou psychickou odolnost a ani ve finálovém souboji nedal svému soupeři šanci. Krátce na to se přidali se svými třetími místy také v sestavách E. Vavrušková v žákyních a O. Kormoš v seniorech.

Volný boj (matsogi) není pro slabé povahy. Pravidla v Taekwon-Do hovoří jasně o lehkém kontaktu, světový trend ale velí přitvrzovat. Takže naštíplá žebra, nebo zlomené nosy již nejsou na tatami zvláštností či výjimkou. Ondra Kormoš, II. Dan, opora týmu a bývalý reprezentant se musel bohužel v kategorii do 78 kg obejít bez medaile. Tomáši Zejvalovi, I. Dan, se dařilo o něco lépe. Jeho poctivost při tréninku se vyplácela a ve váhové kategorii do 69 kg se pro něj stal oříškem až v semifinále český reprezentant J. Kulhánek, I. Dan, na kterého nestačil.

Ke svým vůbec prvním zápasům na MČR nastupovala žákyně E. Vavrušková (11 let) v kategorii do 32 kg a juniorka M. Špytková (14 let) v kategorii do 52 kg. Vzhledem ke své výšce neměla Eliška, mimochodem dcera velmi úspěšného reprezentanta ČR Zdeňka Vavrušky, IV. Dan, problém dostat se až do finále. A přestože zažívala v chráničích své první velké závody, počínala si jak ostřílená bojovnice a nakonec po vyřazovacích zápasech i ve velmi takticky pojatém finále zvítězila. Zato pro M. Špytkovou vyžadovalo její vystoupení ve volném boji notnou dávku sebezapření a houževnatosti. Čekaly ji celkem 4 tříminutové zápasy a dva z nich s reprezentantkami. Díky dobré přípravě Míša došla po opravdu těžkých zápasech až do finále. Zde se ukázala větší zkušenost její soupeřky z mezinárodních závodů a Michaela ve finále na 2 x 2 minuty prohrála. Druhé místo sice není vrchol, ale naše juniorka zaslouží obrovskou pochvalu za nasazení a bojovnost za svou první konfrontaci s českou špičkou.

Pomyslnou třešničkou na dortu se stalo první místo našich seniorů v disciplíně týmová sebeobrana. Je sice pravda, že se kvalifikovalo pouze 5 týmů z Česka, ale je třeba si uvědomit, jak náročná je příprava na tuto disciplínu. Již tradičními každoročními vítězi se stává buď oddíl z Kolína, pod vedením mistryně světa R. Heyduškové, V. Dan, nebo pražský oddíl pod vedením M. Zámečníka, VI. Dan. Tento rok ale dominovali boleslavští borci a předvedeným výkonem zvedli diváky ze sedaček.

V závěrečném hodnocení získal mladoboleslavský oddíl v počtu 10 závodníků 3 bronzové medaile, 1 stříbrnou medaili a 3 zlaté medaile.

Mistrovství České republiky 2015 v Taekwon-Do I.T.F.
Zdeněk Vavruška