Celoroční hra „Bublinky – pastelkové svátky“

28.09.2017

Školní družina se i letos zapojila do celoroční hry časopisu Pastelka, která nese název „Bublinky – pastelkové svátky“. Tato hra je „předehrou“ velkého svátku naší země. V příštím roce totiž vzpomeneme 100. výročí vzniku samostatného Československa (1918) a 25. výročí obnovy samostatného českého státu (1993). V každém měsíci školního roku budeme ve vybraný čtvrtek slavit úplně nový svátek. Jde o originální pastelkové svátky, kterými si připomeneme docela obyčejné „věci“, které dělají náš život radostnějším.

21. září je to MIXHER – svátek her. Hry a hraní jsou pro děti přirozenou činností. V tento den si zahrajeme pět her venku a tři v místnosti. 19. října to bude svátek TRIKOLORA – oslava barev červené, modré a bílé. Podíváme se, co všechno kolem nás je „tříbarevné“. Na 30. listopadu připadá svátek 1+1 POHLEDNICE a POŠTOVNÍ ZNÁMKA. Zkusíme si vyrobit vlastní pohlednici a poštovní známku. Mezi tradiční vánoční dárky patří kniha, a proto před Vánoci, konkrétně 14. prosince, prožijeme svátek KNIHY. „(PO)ČTENÍČKO“ věnujeme dvěma starým pohádkám.

V novém roce to roztančíme. 25. ledna mazurkou oslavíme svátek TANCE. Dar ŘEČI bereme jako samozřejmost. Jak je český jazyk hezký si připomeneme 22. února. 29. března, ve svátek MUZIKY, si zkusíme muzicírování s netradičními hudebními nástroji. Pastelkový svátek 26. dubna bude věnován jinému nástroji – lidským rukám. V ten den si svoje ruce nejen prohlédneme, ale i vyzkoušíme. 31. května nás čeká svátek STROMŮ. Stromy budeme pozorovat, kreslit, měřit, poslouchat, obtiskovat kůru a listy. Posledním pastelkovým svátkem bude MÍČ. 21. června oslavíme tento skvělý vynález desítkou míčových her.

Smyslem celoroční hry je kromě zábavy i to, že v jeden den proběhne pastelkový svátek najednou všude tam, kde se k této hře připojili.

Věřím, že deset originálních „pastelkových svátků“ přinese hodně zábavy a také trochu poučení i nám.

Celoroční hra „Bublinky – pastelkové svátky“
Renata Jeřábková, vychovatelka školní družiny
Zpět