Máchovské klání

16.06.2018

Největší český romantický básník – tak zní dnešní hodnocení Karla Hynka Máchy. Bylo tomu tak ale vždy? Jak žil, co tvořil, oč se zajímal, jaký byl… To vše a mnoho dalšího se stalo námětem literární soutěže, kterou již po třinácté organizuje Městská knihovna Doksy ve spolupráci s tamní základní školou. Šest pětičlenných týmů žáků 8. a 9. tříd ZŠ se snažilo co nejrychleji a nejlépe odpovídat na pět desítek otázek, které se různým způsobem vázaly k básníkovi těsně spjatému s naším regionem. Výzvu zúčastnit se akce přijali letos i naši žáci.

„Do Doks jsme dojeli včas, a tak jsme si mohli ještě prohlédnout expozici v Památníku K. H. Máchy a zopakovat si tak detaily z autorova života,“ říká Miriam Tresová a Nikola Brzobohatá ji doplňuje: „Na vlastní oči jsme např. viděli i sběratelskou raritu – kolibří vydání sbírky Máj.“ „V prvním kole jsme nevypadli, a dokonce jsme byli na třetím místě,“ připomíná Martin Novák, který s Denisou Márovou přijel tým osmáků podporovat. „Otázky jsme si losovali a některé z nich byly opravdu záludné. Při posledním úkolu třetího kola jsme museli hodně improvizovat, ale vyplatilo se to,“ usmívá se Iva Roztočlová. „Všechny týmy si podle mě vedly skvěle. Po dvouhodinovém klání zvítězili stejně jako loni gymnazisté z Mimoně. Byli vážně namakaní,“ míní Lukáš Ginzl. „Nakonec jsme se smířili s bramborovou medailí. Načerpali jsme ale cenné zkušenosti. Dobrá nálada nás neopustila. Příští rok do toho jdeme znovu!“ uzavírá dojmy ze soutěže Soňa Řehořková.

Máchovské klání
PaedDr. Monika Bayerová