Zdravá pětka v akci

16.06.2018

Jednou z posledních kapitol probíraných v chemii devátého ročníku je téma „Výživou ke zdraví“. Zde se žáci, již znalí vzorců a reakcí, seznámí s výživovou hodnotou jednotlivých složek potravin, jejich správným zpracováním a využitím. Ale protože šedá je teorie a zelený strom praxe, pozvali jsme si na dané téma ještě odbornici z programu Zdravá pětka. Zdravá pětka je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy, zaměřený na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. Proto nás v pondělí 4. června navštívila lektorka Pavlína Krysličková, která nejprve v rámci řízené diskuze s dětmi probrala jejich stravovací návyky. Následoval výklad o výživovém talíři a návrhy a otázky žáků na dané téma. Nejúspěšnější částí programu byla pochopitelně příprava zdravé svačiny. Na tu jsme se přesunuli do cvičné kuchyně, kde si žáci rozdělení do skupin připravili slanou verzi – tortillu, i sladkou možnost – jogurt s ovocem, vločkami a oříšky. Při přípravě si užili moc legrace, a tak není divu, že jim vlastnoručně připravené zdravé mlsání velmi chutnalo. Program byl velmi úspěšný a určitě ho využijeme i v dalších letech.

Zdravá pětka v akci
Ing. Pavlína Cankařová