Jako každý rok proběhne celosvětový happening na podporu důstojné práce, nazvaný Výstava na stromech. Do této akce zaměřené na zvyšování povědomí o podmínkách pěstitelů a dělníků ve vzdálených zemích globálního jihu se opět zapojí i naše fairtradová škola. Žáci pro Vás v parku na Masarykově náměstí vyvěsí ve dnech od 5. do 12. října krásné i znepokojivé fotografie, tentokrát zaměřené na pěstování kakaa.

Přes 60 % kakaa pochází ze západoafrických zemí Côte d’Ivoire a Ghany. Pěstitelé si zde vydělají průměrně necelý dolar na den, proto si nemohou dovolit námezdní dělníky a jsou nuceni zaměstnávat děti. Cocoa Barometer z roku 2018 odhaduje, že jen v Côte d’Ivoire a Ghaně je nuceno pracovat 2,1 miliónu dětí na kakaových plantážích. Nárůst a nízká cena produkce kakaa z Côte d’Ivoire je způsobena nejen otrockými podmínkami pěstitelů, ale také ničením životního prostředí. Od roku 1960 přišla země o 80 % svých deštných pralesů. Kácení těchto pralesů zrychluje dopady klimatických změn po celém světě, což už můžeme cítit na vlastní kůži.

Pokud Vás zajímá, jak vypadá pěstování suroviny pro naši oblíbenou cukrovinku a není Vám lhostejný ani osud planety, ani lidí, kteří na ní žijí, navštivte první týden v říjnu náš krásný park a nakoukněte do zákulisí výroby kakaa a čokolády. Varování: Možná Vám pak zhořkne v ústech!!

Kategorie: Aktuality