Letošní ročník Výstavy na stromech s názvem Cena kakaa zavedl naše žáky i návštěvníky parku na Masarykově náměstí do Afriky, konkrétně do Ghany a Pobřeží slonoviny. Zde jsou plantáže na pěstování kakaa, které je hlavní surovinou pro výrobu čokolády a dalších sladkých pochoutek. Co však chutná poněkud hořce jsou podmínky, za jakých je kakao pěstováno a sklízeno. Pomocí plakátů se mohli všichni přesvědčit, že na pro nás dostupné mlsky pracují děti za nepřijatelných podmínek, že rodiče je nemohou posílat do škol a k lékaři. Mnohem lépe jsou na tom pěstitelé ve fairtradových družstvech, kteří takové problémy neřeší a mohou děti posílat do školy a pěstovat kakao ekologicky a přitom výhodně. Pro žáky naší základní školy jsme navíc připravili kvíz s otázkami, jejichž odpovědi si museli vyhledat na plakátech. Při tomto čtení se dozvěděli mnoho o životě svých vrstevníků v úplně jiných podmínkách a zamysleli se nad jejich osudy. Navíc zjistili, že i oni mohou koupí fairtradových výrobků pomoci bojovat proti chudobě a vykořisťování, díky kterým jinak chuť čokolády v ústech hořkne.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality