Ne, nemluvíme tu o nadaných žákyních naší školy. Řeč je o korálovce Lucce a poštolce Káče, což jsou dvě hlavní aktérky naší pravidelné exkurze do DDM v Mladé Boleslavi. Každý rok se sedmáky v rámci přírodopisu navštěvujeme Ekocentrum, kde nás paní chovatelka Markéta seznámí se zajímavostmi ze života hadů. Součástí její přednášky je mazlení se a focení s Luckou, která je na děti zvyklá a radostně je omotává. Vrcholem se stalo tradiční krmení hadů, letos překvapivě zajímavější než jindy. Užovka si potkana špatně chytla a v půlce jeho požírání se rozhodla jeho úchop změnit. Vyplivla tedy svou oběť a začala ji žrát znovu, což u slabších povah vyvolalo nevolnost následovanou úprkem na čerstvý vzduch. Vše dobře dopadlo, užovka se nakrmila a žákyně vše rozdýchaly. Mohli jsme pokračovat na druhou část programu, také dramatičtější než obvykle. Přednášku o dravcích a sovách s ukázkou letu Káči totiž vede pan chovatel Tomáš, kterého skolila viróza. Byli jsme připraveni na náhradní program, ale pan Tomáš se statečně pochlapil a i s horečkou dorazil, aby žáci nebyli ochuzeni. Předvedla nám své tři soví svěřence a povídání zakončil drezúrou ukřičené poštolky Káči. Po několika ukázkových přeletech nad našimi hlavami se dostalo vybraným žákům té cti, nechat si přistát poštolku na ruce. Všichni si program moc užili a na krásné zážitky z něj budou dlouho vzpomínat.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality