Poklidný páteční rozvrh byl v prosinci narušen návštěvou vzácného hosta. Tělocvičnu celé dopoledne okupoval československý vlčák Nukilík, přímý potomek vlka. Přijel za námi se svou chovatelkou Šárkou Kadlecovou v rámci environmentálního programu Po stopách vlka. Nukilík nám na živo předvedl plavnou vlčí chůzí povahu. Šárku rozhodně nepovažuje za paničku, spíš za parťačku a vyžaduje celodenní kontakt s ní. Chovatelka Šárka seznámila žáky s historií vybíjení vlků u nás i s jejich současným návratem, popsala způsob vzniku tohoto plemene a přivezla i fotografie a odlitky. Žáci se dychtivě pod jejím vedením přenesli do doby před dvěma sty lety, kdy vlci zdánlivě začali v Čechách ohrožovat způsob obživy tehdejších zemědělců. Odměnou za odpovědi na její otázky byla žákům možnost si „vlkopsa“ pohladit a vyfotit se s ním. Snahou tohoto programu bylo zbavit obyvatele strachu z této velké šelmy, stejně jako pochopení jejího významu pro dobře fungující ekosystém. Celý program se žákům i pedagogům velmi líbil a rozhodně si ho ještě někdy zopakujeme.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality