I chemici mají svou olympiádu. Našich deváťáků se týká kategorie D, rozdělená do třech částí – domácí příprava, praktická laboratorní práce a test. V domácí přípravě si soutěžící musí vyhledat nové reakce, sloučeniny a postupy a naučit se je. Jak dobře pracovali doma a kolik se toho naučili, prověří školní test. Trochou oživení ve všem tom šprtání je praktická část, letos zaměřená na barvení plamene. U této práce se člověk opravdu pobaví a využije nadání pro český jazyk. Ono totiž rozlišit kationty na základě barev není tak snadné, jak to vypadá. Tušíte například rozdíl mezi jablkově zelenou, trávově zelenou a svěže zelenou? Nebo mezi cibulově žlutou a slámově žlutou? I přes tyto zákeřnosti si naši deváťáci s laboratorním úkolem poradili. Na první příčce se zaslouženě umístil Daniel Křístek z IX. A, který automaticky postoupil do okresního kola Chemické olympiády na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře. Druhé místo patří Pavlu Grundmanovi z IX. A. Ten si musí počkat na body soupeřů z ostatních základních škol. Podle jejich výsledků se pak dozví, zda postoupil i on. Ať už to dopadne jakkoliv, děkujeme za účast v soutěži a držíme palce do okresního kola.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality