Ne, nejde o filozofickou otázku, kterou si klademe unaveni chladným počasím. Jedná se o letošní téma Biologické olympiády, která se zaměřila na přizpůsobení živočichů, hub i rostlin nepříznivým zimním podmínkám. Zájemci o přírodopis se ve studijním textu dozvěděli o fenologii, hibernaci, migraci, kryoprotektantech a dalších způsobech, jak přežít zimu. Své získané znalosti zúročili v testu školního kola, který krom otázek teoretických zahrnoval ještě poznávání českých rostlin a živočichů. Poslední částí testu byla také praktická úloha. Zatímco soutěžící kategorie D ze sedmých tříd pozorovali diaspory (plody a semena) a snažili se určit, jak jsou přizpůsobeny k přenášení v přírodě, soutěžící kategorie C (žáci osmého a devátého ročníku) pozorovali, porovnávali a měřili větvičky a pupeny vybraných stromů. Se všemi nástrahami si nejlépe v kategorii D poradila Karina Modrá ze 7. C, která zaslouženě obsadila první místo. Ta i se stříbrnou Zuzanou Masopustovou také ze 7. C postupuje do okresního kola, které by mělo proběhnout 22. dubna na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře. O dva týdny dříve, v pondělí 11. dubna, proběhne také okresní kolo kategorie C. Tam nás bude reprezentovat Johana Čelikovská z IX. B, která obsadila třetí místo, spolu s Janem Řepkou z VIII. B na stříbrné příčce. A samozřejmě pojede i vítěz školního kola kategorie C Daniel Robotka ze třídy IX. A, který o bodík překonal Jana a zaslouženě obsadil první příčku. Všichni postupující musí v následujících týdnech vypracovat i vstupní úkol, který je součástí hodnocení okresního kola. Všem soutěžícím děkujeme, vítězům gratulujeme a postupujícím držíme palce do okresního kola.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality