Školní tělocvična. Ticho jako v lese. Desítky očí napjatě sledují přepravku. A už je to tady. Protáhlý šedý čumáček zavětří a vykoukne z bezpečí svého úkrytu. Desítky dětí se usmějí. „Ta je sladká, roztomilá“, zazní tichounký šepot. Řeč je o malé lišce obecné, konkrétně o osmitýdenním liščeti jménem Pája.

Do školy nám tohoto živého plyšáčka přivezl ukázat lesník, myslivec, rybář, ochránce přírody a chovatel lišek v jednom, pan Radomil Holík. Žákům nejprve vyprávěl o životě lišek, stavbě jejich těla a způsobu lovu. Neopomenul ani význam lišek v lese a jejich soužití s lidmi. Po smutném příběhu o smrti Pájových sourozenců ve stohu slámy pak nastal kýžený okamžik – otevření přepravky. Pája všechny oslnil svou hravostí. Lovil míček, plyšáky, bačkory i palce diváků. Když se všichni dost vynadívali, nastala dlouho očekávaná chvíle. Pan Holík vzal Páju do ruky a každý z přítomných si mohl lišáčka pohladit a vyfotit. Všem se program moc líbil. Už se těšíme, až k nám pan chovatel se svým svěřencem znovu přijede.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality