Naše základní škola velmi podporuje přírodovědné vzdělání. Co se přírodních věd týče, nemá jít jen o známky a memorování, ale také o vztah k dané oblasti. I proto využíváme široké nabídky soutěží a exkurzí, aby se v přírodním bádání mohli najít i ti, kteří nejsou přímo studijní typy. Jednou z těchto soutěží je i ta s dlouhým názvem Hledáme nejlepšího mladého chemika. Toto klání organizuje Masarykova střední škola chemická v Praze, chemiky láskyplně nazývaná Křemencárna, za podpory Unipetrolu, Spolany a dalších chemických společností. Cílem je podpořit všechny nadané chemiky a umožnit jim studium tohoto perspektivního oboru.

Letošní soutěže se zúčastnilo 40 žáků devátého ročníku. Na všechny soutěžící čekaly úlohy různého typu – „oblíbené“ chemické názvosloví, „ještě oblíbenější“ chemické výpočty, metody dělení složek směsí, chemické rébusy a pro tuto soutěž typická křížovka. Letošní zadání lépe sedlo třídě IX. B, která totálně převálcovala „áčáky“. Se všemi chemickými nástrahami si nejlépe poradil Jan Šimek, který získal 35 bodů. Pomyslnou stříbrnou příčku obsadila Michaela Růžičková a bronzovou medaili vybojoval Edward Trabalík. Všichni tři si kromě diplomů a sladkých fairtradových odměn odnáší také pozvání do krajského kola, které se bude konat 14. prosince přímo na Křemencárně. Kromě testového kola je čeká také prohlídka školy a demonstrace pokusů. Všem účastníkům děkujeme, vítězům gratulujeme a přejeme hodně štěstí do krajského kola.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality