Mastek, sůl kamenná, kalcit, fluorit, … Kdo by neznal stupnici tvrdosti? Je běžnou součástí výuky přírodopisu v devátém ročníku. Co už úplně běžné není, je k tomuto tématu navázaná exkurze. Žáci devátého ročníku vyrazili 24. listopadu do Muzea Českého ráje v Turnově, aby se s danou problematikou lépe seznámili. Zatímco jedna třída pod dohledem zkušeného mineraloga procházela muzeem a obdivovala vystavené drahokamy, meteority, vltavíny a zkameněliny, druhá třída navštívila Kamenářský dvůr. Tam na žáky čekala výroba šperku. V minulých letech jsme vyráběli šperky s olivíny a granáty, ale letos byl pro nás připraven ten nejměkčí za stupnice tvrdosti, mastek. V různých odstínech, s barevnými pruhy, čekaly neopracované kusy mastku na nápady a pracovité ruce našich deváťáků. Někdo vyrobil přívěsek na klíče, někdo náhrdelník a někdo si nechal vyhlazený kámen na relaxační hlazení. Po první části programu a svačině se obě třídy prohodily, aby nikdo nebyl o nic ochuzen. V každém případě se exkurze moc líbila, vydařila se a příští rok si ji rádi s budoucími deváťáky zopakujeme.

Ing. Pavlína Cankařová, Bc. Anna Čakrdová

Kategorie: Aktuality