Na začátku října letošního školního roku vznikl na naší škole v rámci projektu Čteme na jevišti spolek Bělásek, který začal nacvičovat do soutěže vypsané organizací Rosteme s knihou představení nazvané Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my. Jedná se o scénické čtení a za nápadem vybrat jako soutěžní text laskavou a vtipnou knížku Miloše Kratochvíla stojí paní Simona Matoušková, jejíž dvě dcery jsou členkami souboru. Kromě Simči a Báry Matouškových se po nabídce připojili do projektu také Kuba Vobořil, Terka Voláková, Lucka Černá, Anička Fousková a Bláža Pantlíková. Na začátku jsme měli spíše matnou představu, co nás čeká, ale pod rukama nám začalo růst cosi, co se nám docela líbilo. Z knihy jsme vybrali tři povídky a zpracovali je.  Soutěžní video jsme zvládli s pomocí pana Matouška natočit a poslat k zhodnocení. Bylo nám ovšem líto se s nastudovaným kusem rozloučit, a proto jsme si domluvili předvánoční vystoupení pro žáky 1. stupně. Soubor během dvou dnů (30. 11. a 2. 12.) obešel se svým scénickým čtením všech 11 tříd prvního stupně, což bylo samo o sobě úctyhodným výkonem, a od malých diváků sklidil nadšení a zasloužený potlesk. Ani paní učitelky nešetřily chválou, což bylo pro účinkující velkou odměnou.

Jako třešnička na dortu nám bylo nabídnuto hostování v Divadýlku na dlani. Večer 15. 12. se tak členové Bělásku ocitli poprvé na divadelních prknech. A že jim to šlo. Řady publika navíc rozšířili někteří z pedagogů 2. stupně, kteří přijeli své žáky podpořit. Vše se zdařilo na výbornou, a tak máme za sebou i divadelní křest. Proto nás ani nemrzelo, že jsme v konkurenci 57 soutěžních souborů nebyli  vybráni mezi 5 nejlepších. Vždyť teprve začínáme! V druhém pololetí se chystáme na nový kus. Zároveň budeme rádi, když se naše řady rozšíří o další členy.

 

Mgr. Zuzana Kleinová

Kategorie: Aktuality