Ve čtvrtek 9. února se během první hodiny ozývaly silné rány z učebny přírodopisu. Ale nebojte, žádný útok se nekonal. To jen začínala Biologická olympiáda s tématem Bezlesí. A na laboratorní část pro šest žáků z šestých a sedmých tříd, soutěžících v kategorii D, bylo potřeba rozbít pecky z blum. Po tomto vzrušujícím začátku olympiáda probíhala už klasicky. Ztichlá místnost, je slyšet jen šustění stránek. Žáci v obou kategoriích vyplňují odpovědi na testové otázky, snaží se poznat předložené rostliny a živočichy a určit jejich názvy.  Nakonec přicházejí na řadu laboratorní úkoly. Kategorie D zkoumá plody a semena předložených dužnatých plodů – jablka, rajčete a blumy. Zadání kategorie C, v níž se zúčastnilo 9 žáků osmých a devátých tříd, přineslo organizátorům další komplikace. Dle pokynů pro organizátory měli soutěžící dostat 4 dny staré naklíčené rostlinky hrachu a pšenice. Ale ouha. Pšenice i hrášek klíčily pomaleji, než si organizátoři mysleli, a tak jsme si museli pomoci promítnutím čtyřdenních rostlinek. I přes organizační potíže jsme vše v pohodě zvládli. Se všemi nástrahami v kategorii D si nejlépe poradila Tereza Peterková, druhé místo obsadila Klára Frydrychová a bronzovou příčku Magdalena Landovská, všechny ze VII.C. V kategorii C si pomyslné zlato odnesla Lucie Černá z VIII.B, na druhé příčce se umístila Anna Fousková z VIII.A a bronz náleží Adamu Cibulkovi z VIII.B. Všichni jmenovaní postupují do okresního kola Biologické olympiády, které se koná na Gymnáziu Dr. J. Pekaře v Mladé Boleslavi. Všem soutěžícím děkujeme a postupujícím držíme pěsti v kole okresním.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality