Již jsme si zvykli, že druhou sobotu v květnu se koná celosvětový piknik za férové životní a pracovní podmínky, Férová snídaně. Letos to vyjde na 13. května a sejdeme se v 10 hodin dopoledne opět na zahradě roubenky BJB na Masarykově náměstí 85.  Lidé se zájmem o své okolí přinesou deky, fairtradové a Bio dobroty, hry, míče, frisbee, stráví spolu příjemný čas, a přitom pomohou dobré věci. Zemědělci, kteří pěstují naše dobroty, si zaslouží spravedlivé zacházení. Pěstitelé čelí především dopadům klimatické změny a dlouhodobě nízkým výkupním cenám. Letošní ročník věnujeme především milionům drobných pěstitelů kávy. Podle výzkumu si z desítky hlavních pěstitelských zemí pouze farmáři v Brazílii a Vietnamu vydělají pěstováním kávy v průměru dost na to, aby unikli chudobě. Chudoba vede často k využívání dětské práce a dětská práce byla hlášena při výrobě kávy v 17 zemích. Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávají za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o fairtradovém příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. A právě nákupem výrobků se značkou FairTrade, případně piknikem, který na situaci upozorní, můžete pěstitelům pomoci. Nejde ale jen o pěstitele ve vzdálených zemích globálního Jihu. I místní pěstitelé potřebují naši podporu. Pro nás i naši planetu je lepší, když jíme lokální potraviny a nedovážíme jídlo z daleka. Takže pokud si s sebou na Férovou snídani přinesete domácí marmeládu, vlastní vejce či něco z místních zdrojů, také prospějete. Přijďte a pomozte dobré věci. Čím více přátel si přivedete, tím lépe. Těšíme se na vás!

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality