Ve středu 26. dubna se vydali žáci devátého ročníku a VI.A do Prahy, aby se v muzeu podívali na skutečné kostry dinosaurů a vyslechli přednášku Mgr. Štěpána Píchy o těchto úžasných tvorech. Pana Píchu známe již z dob, kdy k nám na školu jezdil s programem Věda ve filmu: Jurský park. Teď tento paleontolog vede stejně zábavnou formou právě Dinosauria Museum Prague, kde kromě koster a modelů můžete zažít i virtuální realitu či si prohlédnout sbírku minerálů. Jedinečné kostry nás zavedly do zajímavého světa druhohor, o kterém toho víme stále více. Žáci se dozvěděli, že stegosaurus je nejhloupější známý dinosaurus, ale že oproti původnímu předpokladu neměl mozek velký jako vlašský ořech, ale spíš jako malá limetka. Prohlédli si zblízka dvě zachovalé kostry mosasaurů, kteří ve skutečnosti nepatří mezi dinosaury, ale mezi šupinaté plazy příbuzné hadům. I proto mají rozeklaný jazyk k ochutnávání vody, aby našli kořist.  Samozřejmě u všech dalších exponátů věděl pan Pícha mnoho zajímavostí, které nám rád sdělil. Po prohlédnutí expozice s dinosaury jsme se přesunuli k minerálům. Exkurzi jsme zakončili v muzejní prodejně, kde byl k zakoupení třeba pravý zub mosasaura. Celá akce byla velmi přínosná, žákům se moc líbila. Jen si příští rok necháme na prohlídku víc času.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality