I pro žáky osmého ročníku se v nabídce firmy DIAMO Stráž pod Ralskem našla přednáška s ukázkou. Také osmáci museli zhlédnout video o historii těžby uranu v oblasti a sanaci následků po bývalé hlubinné a chemické těžbě uranu. Pak přijel Mgr. Vladimír Ekert, vedoucí geologického oddělení firmy DIAMO, s přednáškou o dobývací metodě loužení in-situ. Žáci se dozvěděli, že in-situ znamená v místě nálezu, seznámili se s principem metody i silným ovlivněním životního prostředí touto těžbou. Byli upozorněni na chyby, které se při těžbě staly, i na problémy, které jsou s likvidací následků. Během přednášky si žáci prohlédli ionexy a také mohli vidět měření pH pomocí pH metru. Asi nikoho nepřekvapilo, že pH loužícího roztoku, ve kterém je kyselina sírová, bylo kyselé (pH 2,1). Zato žáci nečekali, že velmi podobné pH bude mít i oblíbená coca-cola, která je se svým pH 2,8 také silně kyselá. Přednáška i ukázka byly velmi zajímavé a poučné. Rádi si ji příští rok zopakujeme s novými osmáky, mladými chemiky.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality