Znáte muzeum, kde je přímo nutné se exponátů dotýkat, kde si můžete vyrýžovat vlastní krystal granátu či zkusit tlačit vozík naložený vytěženou rudou? Pokud ano, pak jste stejně jako naši deváťáci navštívili Muzeum Českého ráje v Turnově. Tato exkurze, zaměřená na rozšíření a obohacení výuky přírodopisu a zeměpisu, zavedla žáky jak do hlubin zemského nitra, tak do tajů šperkařství. Žáci procházeli naučnou stezkou v muzeu, nazvanou Cesta kamene, kde při plnění zadaných úkolů zábavnou formou poznávali krásy i záludnosti mineralogie i geologie. Po prohlídce expozic se žáci doslova ponořili do výroby šperku z mastku, nejměkčího minerálu ze stupnice tvrdosti. Při mnohdy zuřivém pilování, broušení a vrtání tohoto zajímavého kamene se celá místnost zahalila do bílého prachu, který ulpíval na rukách, obličejích i šatech všech zúčastněných. Nikomu to ale nevadilo, vždyť odměnou byl vlastnoručně vyrobený šperk. Po dokončení práce se žáci vydali zpět do školy. Zaprášení, ale nadšení. A to za to stojí.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality