V rámci výuky přírodopisu se snažíme žákům přiblížit život a chování probíraných živočichů nejen teoreticky, např. pomocí prezentací, ale i naživo, zážitkem. I proto jsme za podpory SRPŠ navštívil 20. prosince se žáky sedmého ročníku Krokodýlí ZOO v Praze. Zde je možnost pozorovat mnoho druhů krokodýlů i želv, spolu s výkladem příjemných lektorů. Na začátku žáci zhlédli interaktivní prezentaci, ve které se mimo jiné dozvěděli, že několik kusů krokodýlů žije i na Sahaře, v oázách. Nejde o žádné přistěhovalce, je to původní druh, který tam přežil od doby, kdy před 6 000 lety Sahara vznikla. Také všechny překvapilo, že krokodýli mají i jiné nepřátele než člověka. Rády si na něm smlsnou nejen anakondy a krajty, ale i takový jaguár. V teráriích kromě pářících se želv nejvíce zaujali krokodýli kubánští, Saphin a Calistó, kteří vypadali jako zvědaví mazlíci. Od pana chovatele jsme se nicméně dozvěděli, že tento vymírající druh je nejagresivnější, a místo mazlení by nám oba krokodýli spíš ukousli ruku. Nikomu se ale nic nestalo, a tak považujeme exkurzi za velmi úspěšnou. Doufáme, že si ji příští rok zopakujeme.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality