Letošní projekt žáků devátého ročníku pro první třídy Knížka je kamarád se nám díky třem devátým třídám v ročníku rozšířil i na žáčky druháčky, a tak jsme sportovní halu obsadili na dva dny.

Ve čtvrtek 6. 6. 2024 dostaly prostor třídy 9. A a 9. B a první ročník. Deváťáci si v návaznosti na osm vybraných dětských knížek připravili aktivity, ke kterým přizvali menší spolužáky do místní sportovní haly. Celé dopoledne zde probíhalo v pohádkovém duchu. U jednoho stanoviště tak prvňáčci narazili na Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, jinde pekli dort s pejskem a kočičkou, vozili po závodní dráze kočárek se Škubánkem, zavítali do džungle se Lvím králem, cestovali vlakem s Honzíkem, potkali se s Krtečkem, uzdravili mravenečka a seznámili se s Dášeňkou. Celé dopoledne bylo co dělat, u každého stanoviště se střídaly různé aktivity a starší žáci motivovali malé kamarády ke čtení nejen jimi, ale i závěrečnými ukázkami z vybraných knížek. Program měl samozřejmě svá tři vítězná družstva, jejichž členové získali zasloužené odměny. Všichni se po skončení programu rozcházeli spokojeni a obohaceni o nové zážitky a snad i o chuť sáhnout po nějaké té knížce.

Druhý den byla na řadě 9. C a druháčci, kteří již tušili, do čeho jdou, neboť se obdobného programu zúčastnili loni. Volba padla na pohádková dobrodružství s Křemílkem a Vochomůrkou, Mankou, Rumcajzem a Cipískem, Kvakem a Žbluňkem a kocourkem Modroočkem. Dopoledne strávené u připravených aktivit uteklo jako voda, a tak se i žáci druhého ročníku podělili o diplomy a vyhrané ceny.

Všichni aktéři byli s projektem velmi spokojeni. Kladná zpětná vazba přišla jak od dětí – účastníků, tak dětí – organizátorů i od všech zapojených pedagogů. Prvňáčci si libovali, že ani oni příští rok z projektu nevypadnou, protože se ho budou moci v roli druháků díky třem devátým třídám v ročníku opět zúčastnit.

Zuzana Kleinová, Patrik Čech, Pavlína Trávníková

Kategorie: Aktuality