Kuliferdovo desatero

Stahujte zde (Dokumenty ke stažení).

Nakupujeme a nosíme školní brašnu

aneb jak snížit zátěž na páteř při každodenní cestě do školy. Tento leták je určen především rodičům budoucích školáků. Informace v něm uvedené lze využít i při pořizování brašny či batohu pro starší žáky. Více informací zde.

Desatero pro rodiče dětí předškolního věku – informace MŠMT

Z MŠMT vzešel návrh materiálu popisující základní požadavky pro děti předškolního věku, který by mohli rodiče využít. Vstup do první třídy základní školy představuje pro dítě velkou životní změnu. Mění se role dítěte, prostředí, dospělí i vrstevníci, denní program, náplň činnosti, nároky i požadavky. Aby dítě mohlo zvládnout tuto náročnou situaci bez vážnějších problémů, mělo by být nejen dostatečně vývojové a sociálně zralé, ale také dobře připravené. Materiál nabízí rodičům dětí předškolního věku základní informace toho, co by mělo jejich dítě zvládnout před vstupem do základní školy. Jsou zde zachyceny jak výchovné, tak vzdělávací předpoklady. Je třeba mít ale na zřeteli, že zrání dítěte je nerovnoměrné, že každé dítě nemusí všech parametrů dosáhnout, ale může se k nim přiblížit. Přehled základních dovedností propojuje a sjednocuje cíle rodiny a školy. Proto je velmi důležitá spolupráce rodiny a školy, která se podílí na vzdělávání dítěte.

Odkaz ke stažení ze stránek MŠMT nebo soubor najdete v sekci Naše škola / Dokumenty ke stažení.

Základní znalosti a dovednosti dítěte při zahájení školní docházky

• zná své celé jméno a jména rodičů
  • zná svoji adresu
  • zdraví dospělé
  • respektuje pokyny dospělých
  • umí slušně požádat, poprosit i poděkovat
  • dovede pracovat v kolektivu dětí i samostatně
  • oblékne se i převlékne dostatečně rychle, aby ostatní spolužáky nezdržoval
  • umí si zavázat kličku
  • uklízí po sobě, ví, co kam patří
  • dovede správně držet tužku, kreslit pastelkami
  • zná pojmenování barev
  • umí stříhat nůžkami
  • vydrží sledovat v televizi pohádku nebo pořad pro děti
  • dovede poslouchat vyprávění rodičů, povídá si s nimi
  • prohlíží si knížky a poslouchá, když z nich rodiče čtou
  • vypráví jednoduché příběhy (slyšené, prožité)
  • ovládá základní hygienické návyky (např. mytí rukou po použití WC a před jídlem, používání kapesníku…)

Doporučené školní potřeby pro žáka první třídy

• Školní aktovka
  • Penál – 2x tužka, pastelky, guma, ořezávátko, nůžky, lepidlo v tyčince, pero dle pokynů TU
  • Bačkory se světlou podrážkou v sáčku
  • Ručník
  • Svačinový ubrousek

Potřeby na výtvarnou výchovu a pracovní činnosti nejlépe v krabici od bot nebo kufříku:

• Vodové barvy
  • Temperové barvy
  • Voskovky
  • Tuš
  • Štětce- alespoň 4 různých velikostí
  • Fixy
  • Další nůžky a lepidlo v tyčince
  • Igelit na lavici dostatečných rozměrů
  • Kelímek
  • Houbička a hadřík
  • Staré triko nebo zástěra
  • Suché pastely
  • Modelovací hmota
  • Několik špejlí

Potřeby na tělesnou výchovu nejlépe bavlněné v podepsané tašce nebo sáčku

• Sálová obuv se světlou podrážkou
  • Triko (bez potisku- lépe se „klouže“), kraťasy nebo tepláky

Prosíme o podepsání všeho, co půjde.

U výtvarných potřeb není nutné kupovat velká balení, ale spíše kvalitnější a ověřené značky.