V téměř každém ročníku se najde nějak odborně zaměřený žák, který svými výsledky v olympiádách válcuje všechny ostatní. V letošním devátém ročníku v oblasti přírodních věd jde rozhodně o Filipa Hašla z IX. A. Ten po vítězství v Mladém chemikovi a Geologické olympiádě zvítězil i ve třetí soutěži, které se zúčastnil. Tou je Chemická olympiáda, kterou organizuje Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Celá soutěž je rozdělena do tří částí. Již v září dostávají žáci domů teoretickou část, na které mohou dle libosti pracovat se všemi dostupnými materiály. Na tuto teoretickou přípravu navazuje školní test, ve kterém všechny získané znalosti soutěžící zúročí. A nebyla by to chemie bez pokusů – proto je třetí část praktická. Letošní soutěž se celá zabývala atmosférou a litosférou Země. Proto i pokusy byly zaměřeny na vlastnosti oxidu uhličitého. Dále soutěžící připravovali sádrovec a pozorovali jeho reakce. Ačkoliv si Filip odnáší první místo, nesmíme zapomenout ani na Annu Čermákovou, která obsadila druhou příčku, a Johanu Čelikovskou na příčce třetí (obě IX. B). Obě děvčata statečně bojovala, na Filipa to však tentokrát nestačilo. Všem soutěžícím moc děkujeme a Filipovi přejeme hodně úspěchů v okresním kole, které se bude konat začátkem března na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality