Žáci devátých tříd, konečně osvobození od tlaku přijímacích zkoušek, vyrazili v rámci výuky o vývojových érách Země do Dinosauria Museum Prague. Tam na ně čekal Mgr. Štěpán Pícha, paleontolog, aby je muzeem provedl a představil jim vystavené exponáty. Žáci se mimo jiné dozvěděli, že Triceratops měl dentální baterie. To znamená, že měl 5 zubů nad sebou, a když mu jeden vypadl, posunula se celá baterie nahoru a vykoukl hned nový zub. Mnohé překvapila nejen informace o tělesné teplotě T-Rexe, který byl se 45 °C rozhodně teplokrevný, ale i to, že menší druhy Tyranosaurů žijící v Číně byly opeřené, neboť tam v té době mrzlo. To je další důkaz o překvapivé příbuznosti Tyranosaurů s ptáky. Dále si prohlédli Stegosaura, který nemohl běhat, protože by se svalil, a obdivovali jeho velké hřbetní štíty k obraně i hrozivé bodce na ocasu. Po prohlídce Mosasaurů, teplokrevných mořských plazů, kteří se neřadí mezi dinosaury, konečně přišel na řadu nejnovější přírůstek ve sbírce muzea – Edmontosaurus. Tento býložravec uměl na rozdíl od většiny dinosaurů žvýkat. Aby se mu silné žvýkací svaly do malé lebky vešly, měl na lebce spánkové jámy, ze kterých při přežvykování zmíněné svaly vykukovaly. Takže se mu doslova dělaly boule za ušima. Po zjištění, že Edmontosauři žili v obrovských stádech čítajících až šedesát tisíc jedinců, se bělská expedice přesunula do druhé části muzea, na výstavu minerálů. I tam se jim pan lektor věnoval a odpovídal na zvídavé otázky. Exkurze byla nadmíru úspěšná a určitě si ji budeme chtít zase zopakovat.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality