Vánoční besídka 22. prosince byla pro žáky sedmého a devátého ročníku oživena návštěvou pana Brože ze Sokolnického dvorce. Ten s sebou přivezl dvanáct dravců a sov, které jako kouzelník vytahoval nikoliv z klobouku, ale z přepravek. Ke každému z představovaných ptáků měl mnoho zajímavých informací i zábavných historek. Ať už o sokolovi, který kradl slepice, nebo o káni Harissově, překvapivě žijící ve skupinách, nebo o uječené poštolce, která létala žákům těsně nad hlavami. Z dravců si největší pozornost mezi sebe rozdělili orel bělohlavý, který svým rozpětím křídel 2,2 m přiměl žáky k užaslému povzdechu, a čimango falklandský, mrchožrout, který raději chodí, než létá. Čimangovi to ovšem na parketách tělocvičny klouzalo, takže při zběsilém pronásledování páníčka, který pamlsky nešetřil, spíše bruslil, než běhal, čímž na tvářích žáků vykouzlil radostné úsměvy.

Po dravcích přišly na řadu sovy, podle jejich chovatele nepříliš inteligentní ptáci. Žáci se dozvěděli, že většina sov nehouká. Sova pálená vydává dost nepříjemné skřeky, samice puštíka dokonce hejká, takže stojí zřejmě za pověrou o hejkalovi. Kalous ušatý nemá ouška, ale vztyčená peříčka na hlavě, maskuje se jako pahýl po zlomené větvi. Naši žáci byli teprve druhou skupinou v životě výrečka malého, komu se tento tvoreček ukázal. Jde o druhou nejmenší sovu na světě a u nás žije volně jen jeden pár v Olomouci. Zatímco mnoho dravců a sov je ohroženo činností člověka, tentokrát za malé počty těchto soviček u nás může jejich životní styl – živí se hmyzem a v zimě u nás nemají dost potravy. Zatímco výreček malý žáky rozněžnil, poslední exemplář sovy ohromil – šlo o výra velkého, největší sovu světa. Pan Brož nechal tuto nádhernou sovu přeletovat mezi pedagogickým doprovodem, čímž vzbudil nadšení mezi učiteli a trochu závisti mezi žáky. Celá prezentace byla naprosto úžasná, všem se to moc líbilo a žáci i jejich doprovod odcházeli nejen obohaceni o nové znalosti, ale také potěšeni v předvánočním čase. Příští rok si určitě pana Brože a jeho svěřence znovu pozveme.

Ing. Pavlína Cankařová

Kategorie: Aktuality